top of page

Kutsikad

Tähelepanu kutsikahuvilised!

Palun olge kutsikat valides tähelepanelik ja uurige kasvatajatelt, kas pakutavatel kutsikatel on tõutunnistused.

Kui Teile mingil põhjusel pakutakse müüa paberiteta kutsikat, küsige, mis põhjustel kutsikatel ei ole vormistatud Eesti Kennelliidus pabereid. Milline iganes on see vastus, teadke, et paberiteta “tõukoera kutsikad” on ebaseaduslik ja must äri, mille tulemusena tekib juurde haigeid, iseloomuvigadega ning välimikuvigadega teatud tõule sarnanevaid koeri.

Kasvatajad

PÜRENEE MÄESTIKUKOER

Kennel Echo de'Chien


Marion-Silvia Diener
echodechien@gmail.com
+372 56951142

344354080_790196925965246_4970254173960966118_n.jpg

Miks tehakse paberiteta kutsikaid?

Põhjendused:

 

 1. Paberid on kallid.
  Tegelikult ei ole. Paberiteta koerte müügihind on vaid natuke odavam, kui paberitega koera. Tegelikult maksab pesakonnale paberite vormistamine Eesti Kennelliidus vaid mõnikümmend eurot, paber ei muuda koera hinda oluliselt kallimaks.
   

 2. Vanematel puuduvad terviseuuringud.
  Paberiteta kutsikaid müüvad inimesed, kes mõtlevad vaid raha teenimisele, mitte koerte heaolule. Sellist inimest, kes kutsikatega äritseb, nende heolule ja tervisele mõtlemata, kutsutakse MILLERIKS. Sõna ise on tulnud inglise keelest puppymiller (kutsikaveski). Oma kulutusi saab miller hoida madalal igasugusel viisil – jätta tegemata koeraema terviseuuringud, võtta paarituseks esimene ettejuhtuv isane, jätta kutsikatele tegemata ussikuur ja esmane vaktsineerimine, teha ühele ja samale emasele järjest pesakondi…
   

 3. Kutsikad on hooldamata.
  Tihtipeale on sellised kutsikad halvasti hooldatud, alatoidetud ja antakse ära väga tillukestena, et kulud oleksid minimaalsed. Kutsikaid hoitakse väga väikestes ruumides või sootuks õues, nad puutuvad vähe kokku inimestega, rääkimata sellest, et neid kammitaks või pestaks. Neil võivad olla kirbud, nahahaigused, nad võivad olla vaktsineerimata… Esimesel võimalusel tehakse samale emasele uus pesakond, kes peremehele uut raha teenima hakkab. Paberitata kutsika vanemaid tihti ostjale ei näidatagi. Vahel on nad nii halvas seisukorras, et neid ei saagi näidata.
   

 4. Näitusekoer või mitte?
  Kui kasvataja ütleb teile, et mingi kutsikas ei ole tõenäoliselt näitusekoer, annab vastutustundlik kasvataja selle koeraga kaasa ikkagi tõutunnistuse. Kasvatajal on võimalus kanda kutsikas mitte-aretuseks (MA) registrisse, kui ta leiab, et koera ei saa hambumisvea või mõne teise vea tõttu aretuses kasutada. Sellisel kutsikal on tõutunnistus, kuid vastavalt registri märkele (MA) ei tohi teda aretuses kasutada.
  Kodukoeral ja näitusekoeral ei ole mingit vahet. On vaid see, et ühed käivad omanikega näitustel või ka võistlustel, teised on põhiliselt maja- või korterivalvurid ja lihtsalt head sõbrad, kellega on mõnus mängida, telekat vaadata, jalutamas käia.
   

 5. Mida annab tõutunnistus?
  Paber ei küsi sahtlis leiba, vaid annab garantii, et Teie väljavalitud kutsikas on nende vanemate järglane, kellest kasvataja Teile räägib. Samuti garanteerib see, et kutsikast, kelle te ostsite, kasvab tõepoolest vastava tõu esindaja.
  Kalli raha eest paberiteta teatud tõu sarnast looma ostes toetate haigete, välimikuvigadega või keelatud/sobimatutest paaritustest sündinud kutsikate tootmist ning aitate raha teenida inimestel, kes ei hooli enda kasvatatud tõust! Paberiteta koeral ei ole tõugu.
   

 6. Miks siis ikka pabereid ei tehta?
  Paljudele tõukoertele on kehtestatud miinimumnõuded, mis kutsikate vanematel enne aretusse minekut täidetud peavad olema.
  Üldjuhul on olemas kolme tüüpi nõudmisi:
  terviseuuringud
  – näitusehinne (annab märku, et koer on tõuline),
  – koolitustulemus (näitab, et koer on koolitatav)

Kui nüüd „tõukoerte” pesakond tehakse paberiteta, siis tekib küsimus, miks. Võimalik, et üks või mõlemad vanematest ei ole piisvalt head tõu esindajad, terviseprobleemidega või on kantud mitte-aretus registrisse. Seetõttu on „paberiteta kutsikate” omanike hulgas palju õnnetuid inimesi, kelle koer täiskasvanuna ei oma soovitud väljanägemist, muutub agressiivseks või lööb välja mõni kulukat ravi nõudev raske haigus.

EPLK Tõuühing teeb kõik endast sõltuva, et paberiteta tõukoeri ei toodetaks. Samuti teevad seda ka kõik vastutustundlikud kasvatajad.
Lihtsalt sõpra või koduvalvurit otsivatele inimestele soovitame pöörduda varjupaikade poole, kus on palju toredaid koeri kodu ootamas.
Meist endist sõltub, kas must äri jätkub või mitte. Seni kuni on inimesi, kes on valmis ostma tõutunnistuseta koeri, on ka inimesi, kes neid toodavad.

Tekst kopeeritud Mastifite Tõuühingu kodulehelt.

Kasulik lugemine kutsika ostmisel

Planeeritud pesakonnad

Sündinud Pürenee mäestikukoera pesakonnad

Vanemad

Nimi:  

Puusad  

Küünrad  

Põlved  

Silmad  

DNA  

Näituse tulemused  

Ema

Isa

Kasvataja: Marion-Silvia Diener www.echodechien.com

Tähelepanu kutsikasoovija !!!

bottom of page