top of page

Pürenee lambakoer

Pürenee lambakoer on pärit Prantsusmaalt Püreneede mäestiku aladelt. Tegemist on väga vana tõuga, arvatavasti on ta 3000 aastat vana koeratõug. Püreneede mäestikus kasutati teda peamiselt karjakoerana ja tänapäeval peamiselt seltsikoerana. Suurt populaarsust on saavutanud tõug kui sportkoer ja just agility alal kuna nad on kiired ja nutikad.

 Pürenee lambakoeri esineb kahte eri tüüpi: pikakarvaline (a poil long) ja siledakoonuline (face rase) pürenee lambakoer. Pikakarvalist pürenee lambakoera iseloomustab tema pikk karv, mis on pealt kitsekarva sarnane ning aluskarv meenutab lambavilla. Teiseks eripäraks on selle tõu ilme, mis peab olema elav ning nagu kavalal rebasel. Pea peal olevad karvad tugevdavad ilmet, karv on koonu osas lühem kui mujal ning paindub kõrvale, mis jätab mulje nagu tuul oleks puhunud, silmad peavad olema näha.


Pikakarvalise pürenee lambakoera turjakõrgus on isastel 40-48 cm ja emastel 38-46 cm ning kaaluvad nad 7-13 kg.

Siledakoonulise pürenee lambakoera karvastik on lühike, karvapikkus ei tohi olla üle 7 cm ning tal ei tohi olla habet. Turjakõrgus on neil 40-54 cm ning nad on raskemad, lühema kehaehtitusega ja vähem nurgistunud kui pikakarvaline variant.


Tõu saba ja kõrvad kupeeritakse tõu kodumaal (ja ka mitmetes muudes maades), esineb ka loomulikke lühisabasid.

                

Pürenee lambakoertele on lubatud erinevad fawn ja hallid värvitoonid, brindle, must ning arlekiin. Valgeid märke võib olla aga valged laigud (väljaarvatud arlekiin) ja üleni valged koerad on värviveaga. Silmad peavad olema tumepruunid, väljaarvatud hallidel ja arlekiinidel võivad olla sinised silmad. Muudel värvidel on sinisilmsus viga.


Iseloom

Tõustandardis kirjutab, et tõug on tähelepanelik ja nutikas, umbusklik. Pürenee lambakoera minevik ja algupära on näha tema käitumises.


bottom of page